Ośrodek Lewityn - Historia

Pabianicki Lewityn oddano do użytku w 1966 roku. Przez 3 lata trwały prace budowlane, poszukiwanie funduszy i organizacja ludzi, którzy budowali kąpielisko w czynie społecznym. Gdyby nie udało się zmobilizować ludzi możliwe, że inwestycja powstałaby z dużym opóźnieniem lub nie byłoby jej w ogóle. Początkowo były na ten cel fundusze publiczne. Gdy ich brakło władze miasta poprosiły o pomoc mieszkańców. Do rywalizacji przystąpiły załogi z różnych zakładów pracy. Mężczyźni pracowali na budowie po powrocie z fabryki. Harowali społecznie przez cztery miesiące. Udało się. 23 lipca 1966 r. odbyło się uroczyste otwarcie. Symboliczny klucz gospodarza dostała jego kierowniczka – srebrna i brązowa medalistka olimpijska, Jadwidga Wajs-Marcinkiewicz. Przez 2 dni trwały uroczystości z okazji otwarcia. Były pokazy i zawody pływackie.
Przez wiele lat kąpielisko było największą atrakcją Pabianic. Każdego dnia ciągnęły tutaj tłumy. Największą zaletą była woda, a dokładniej mówiąc trzy rozległe stawy. Latem można było skorzystać z kąpieliska z plażą, wypożyczyć sprzęt pływający, poopalać się lub pospacerować. Dzięki niewielkiej odległości od zabudowań miejskich ośrodek zawsze cieszył się popularnością, organizowano tam liczne imprezy, a w okresie wakacyjnym – półkolonie dla dzieci. Transformacja ustrojowa i zmiany gospodarcze, które miały miejsce pod koniec ubiegłego wieku, spowodowały, że popularny Lewityn podupadł.


Czynniki atmosferyczne i środowiskowe miały duży wpływ na stan obiektów, a zaniedbania pogłębiała dewastacja infrastruktury przez chuliganów. Do 2016 roku plaża, betonowe molo, i kultowe schodki zniechęcały raczej, niż promowały rekreację i zdrowy styl życia.

ETAPY I ZAKRES PRAC

Wiosną 2016 r. rozpoczęła się wielka modernizacja terenów Lewitynu. Oczyszczono zamulone zbiorniki wodne i odtworzono linię brzegową. W miejscu dawnych schodów zbudowano deptak, a od strony przystani, na pierwszym stawie, powstał nowy rekreacyjny pomost. W czasie wakacji można tam korzystać z kajaków i rowerów wodnych. Dla aktywnych powstała siłownia na świeżym powietrzu. Goście ośrodka mogą poczuć się jak w nadmorskim kurorcie, ponieważ piasek na plaży pochodzi z Łeby. W ramach rewitalizacji Lewitynu odnowiono mosty i wyłożono nową kostkę. Uroku dodają lampy zamontowane na słupach przypominających brzozy. Dla bezpieczeństwa zainstalowano monitoring miejski.

W drugim etapie rewitalizacji wokół stawów zbudowano oświetlone i monitorowane ścieżki pieszo-rowerowe o długości 1.200 m. Rozebrano popularną niegdyś restaurację „Turkus”. W tym miejscu powstał wodny plac zabaw dla dzieci z płytkim basenem, fontanną i urządzeniami z wodą oraz utworzono tarasy widokowe. Zwiększyła się też liczba atrakcji dla młodych ludzi. Zbudowano tor wyprofilowany do jazdy rowerem typu „Pumptrack”. Powstał park linowy i street workout. Lewityn wypiękniał i zyskał nowe obiekty małej architektury, czyli ławki, stoliki i stojaki na rowery.

W ramach modernizacji przewidziano udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami, polegające na poprawie dostępu do obiektów i atrakcji. Właściwe oznakowanie terenu i punktów rekreacyjnych poprzez wprowadzanie elementów kontrastowych i wypukłych ułatwia osobom niewidomym i słabowidzącym poruszanie się po obiekcie. Dla osób o ograniczonej mobilności zbudowano podjazdy. Miejsce to znów odżyło. O każdej porze dnia i roku z uroków Lewitynu korzystają mieszkańcy Pabianic i nie tylko. Przyjeżdżają tutaj również ludzie z całego województwa łódzkiego. W okresie letnim czynne jest kąpielisko miejskie, kino letnie i organizowane są miejskie imprezy masowe.

To nie koniec zmian. Miejsce to cały czas się rozwija. W 2023 roku oddany do użytkowania został budynek Pabianickiego Centrum Sportów Wodnych.
Obiekt ma 1123 m kw. powierzchni. Korzystają z niego członkowie Pabianickiego Klubu Sportów Wodnych oraz harcerze Retmanatu Drużyn Wodnych Hufca ZHP Pabianice oraz pracownicy Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Pabianicach, którzy mają tu swoja siedzibę. W środku są sale do spotkań dla stowarzyszeń żeglarskich, pomieszczenia szkutni z zapleczem magazynowym oraz miejsce postojowe dla łódek pod dachem. Teren wokół zagospodarowano na miejsca parkingowe, ciągi komunikacyjne i plac manewrowy do transportu łodzi.
Podsumowanie
Przeprowadzenie procesu rewitalizacji przywróciło Lewitynowi pierwotną funkcję społeczną, wypoczynkową, ekologiczną i historyczną. Wpłynęło pozytywnie na jakość urbanistyczną i wizerunek przestrzenny miasta. Ośrodek w nowej odsłonie cieszy się akceptacją mieszkańców, o czym świadczy duża frekwencja odwiedzających i pozytywne wypowiedzi na portalach internetowych.
Byliśmy przejazdem, na sobotnim spacerze z psiakiem. Park robi świetne wrażenie. Wszystko jest zadbane, jest gdzie usiąść, jest miejsce do ćwiczeń i do zabawy. Mamy bardzo pozytywne odczucia.
Monika W.
paź 2020
Polecam. Miejsce nadaje się na wypoczynek z dziećmi w słoneczne dni. Jest sporo atrakcji które warto sprawdzić.
Kamil F.
lis 2019
Malowniczy teren do rekreacji przez cały rok. Spacerowanie, ćwiczenia na świeżym powietrzu pumptruck i boiska do gry, a latem kąpiele i opalanie nad wodą. Polecam!
Aga B.
lis 2019
Miejsce godne odwiedzin, fajna miejscówka latem dla rodzin na spacery, zabawę na placu zabaw czy lody.
Sebastian L.
paź 2018
Polecam Lewityn jako miejsce do rodzinnego wypoczynku, szczególnie latem. Super miejsce na oderwanie się od miejskiego zgiełku. Miejsce odpowiada na potrzeby wszystkich mieszkańców miasta: rodziny z dziećmi, seniorzy, młodzież. Idealne na spacery i wycieczki rowerowe dla rodzin. Dla głodnych fajnie zaopatrzona strefa gastro. Mnie i moje dzieciaki bardzo na plus zaskoczyła obecność Pana z watą cukrową. Wróciły czasy dzieciństwa, a dzieciaki „oszalały” na punkcie kolorowej i smakowej waty 🙂 Tyle kolorów i smaków do wyboru. Super!
Sebinho
lis 2019
Z portalu https://pl.tripadvisor.com/